تعيين بار برودتی

تعيين بار برودتی

نویسنده : 29فروردین1400

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقيقه

تعيين بار برودتی

ايجاد محيطي مطبوع براي زندگي در فصول مختلف سال از ديرباز براي بشر مساله اي مهم و حیاتی بوده است . به همين دليل ضرورت دستيابي به سيستم هاي حرارتي و برودتي كه بتواند شرايط سالم و مطبوع در ساختمان براي كار با راندمان بهتر و زندگي راحت تر را تامين نمايد مورد توجه بوده است و در اين رهگذر آنچه كه به آن اهمیت داده شود، انتخاب محصولي با مشخصات فني مناسب است. انتخاب درست يك محصول بستگي به درك صحيح مشخصه های تاثير گذار بر اعداد بار برودتي دارد. که ما سعي داریم نگاهي اجمالي به اين مشخصه ها داشته باشيم.

انتقال حرارت:

به دليل اختلاف دماي بين هر دو جسم يا دو محيط انتقال حرارت ايجاد مي شود .انتقال حرارت مي تواند به صورتهاي زير صورت گيرد:

-1 جابجايي

-2 هدايت

-3 تشعشع

براي نشان دادن انتقال حرارت ضريبي براي مصالح ساختماني تعريف مي شود كه نشان دهنده هر سه حالت بالا مي باشد و ضريب انتقال حرارت كلي ناميده مي شود . اين ضريب معمولا با علامت اختصاري U مشخص مي گردد واحد انگليسي ضريب BTU/(h.ft2.f) مي باشد.

موارد تعيين بار برودتی

محاسبه بار برودتي در واقع محاسبه ميزان حرارتي است كه به صورت محسوس و غير محسوس به محل افزوده مي شود منابع مختلف ايجاد حرارت به شرح زير مي باشد:

-1 كسب حرارت از خورشيد به صورت تشعشع

-2 كسب حرارت از طريق هدايت

-3 كسب حرارت از طريق منابع داخلي

-4 كسب حرارت به نفوذ هواي خارج

حرارت منتقل شده از منابع فوق الذكر بستگي به شرايط آب وهوايي منطقه ايي دارد كه ساختمان در آن وجود دارد يعني پارامترهايي مانند دماي خشك دماي تر ارتفاع از سطح دريا گرد و غبار محيط و.... از طرف ديگر شرايط قرارگيري از نظر ساختمان از نظر جغرافيايي - سطح و ارتفاع فضا نيز مهم مي باشد

-1 انتقال حرارت از خورشيد به صورت تشعشع و هدايت:

كسب حرارت از خورشيد به صورت تشعشع و هدايت از سه طريق امكان پذير است :

-1 پنجره ها

-2 جداره هاي خارجي ( جداره خارجي - ديواري است كه يك سمت آن با فضاي خارج در

ارتباط است و سمت ديگر آن در يك فضاي تهويه شده قرار دارد).

-3 جداره هاي داخلي ( جداره داخلي ديواري است كه با فضاي خارج ارتباط ندارد و بين دو

فضاي تهويه شده كه داراي دماهاي مختلف است قرار گرفته )

از عوامل موثر در بار برودتي موارد ياد شده بالا به مساحت اختلاف دماي دو سمت جنس- رنگ جهت قرار گيري زاويه جداره و ...... پنجره و يا جداره ها سايه بانها اشاره كرد.

-2 حرارت منتقل شده از منابع داخلي:

منبع داخلي را مي توان به انواع زير تقسيم كرد:

-1 روشناييها

-2 افراد

3-دستگاههاي الكتريكي و گازي

-4 موتورها

-5 لوله ها و مخازن

در مبحث روشناييها بايد به تفاوت بار تحميلي به فضا مابين لامپهاي معمولي و فلورسنت ها توجه كافي كرد. در زمينه بند مربوط به افراد بايد نوع فعاليت اشخاص را در نظر گرفت و در همين رابطه نبايد وجود دستگاههاي الكتريكي و گازي مثل اجاق گاز و يا مخازن سربازي در منازل و در اماكن تجاري روشنايي ، يخچالها ، سشوار در آرايشگاهها ، اتو كه توليد گرما مي كنند را فراموش كرد.

3-نفوذ هواي خارج:

نفوذ هواي خارج مي تواند به دو صورت انجام شود :

-1 طبيعي

-2 اجباري

در حالت اول نفوذ از طريق درب و پنجره ها و غيره اتفاق مي افتد در صورتيكه فشار داخل محيط بيشتر از فشار خارج باشد نفوذ هوا به صورت طبيعي اتفاق خواهد افتاد (هنگام ورود و خروج به اتاقها و منزل ).

در حالت دوم نفوذ توسط سيستمهاي وزشي و از طريق جابجايي اجباري هوا انجام مي شود.( سالنهاي ورزشي ، بيمارستاها ، اطاق عمل و ...... )

نظر خود را ارسال کنید

محبوب ترین ها

پمپ آب جتی چیست و چگونه کار میکند؟

نویسنده:

30شهریور1400

چگونه یک پمپ آب خوب بخریم؟

نویسنده:

31شهریور1400

021-22683706 تماس
تماس
بالا