بزرگترین فروشگاه آنلاین تجهیزات و ابزارآلات صنعتی، برق، اتوماسیون و لوازم خانگی

آب گرم کن

آبگرمکن ها از الزامات زندگی افراد به حساب می آیند و نبود آنها عملا زندگی در خانه را غیر ممکن می سازد. همان اندازه که ما نیاز به آب سرد داریم در کنارش به اب گرم نیز نیاز داریم. به طور کلی آبگرمکن یک سیستم گرمایشی برای گرم نمودن آب است. که از آن برای گرم کردن آب در منازل و صنعت های مختلف استفاده می شود.

آبگرمکن ها انواع مختلفی دارند و در اندازه های گوناگونی تولید می شوند. از موارد استفاده آن ها در منازل برای استحمام، آشپزی، ظرف ها و پوشاک و ... است. در صنایع نیز برای بخار آب داغ کاربرد دارند.

انواع آبگرمکن

به طور کلی این وسیله کاربردی به دو دسته تقسیم می شود که هر کدام از آنها نیز دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به بررسی دقیق آن ها می پردازیم.

آبگرمکن های مستقیم

این مدل از انواع آبگرمکن، انرژی مورد نیاز برای گرم کردن آب را از منبع انرژی تعبیه شده در داخل آبگرمکن دریافت می کند. آبگرمکن های مستقیم خود دارای انواع مختلفی از قبیل آبگرمکن های گازی، نفتی و الکتریکی است.

آبگرمکن های غیر مستقیم

در این مدل از آبگرمکن ها منبعی که انرژی لازم برای کارایی دستگاه را تامین می کند داخل خود دستگاه نیست، در جای دیگر مانند فضای موتور خانه قرار می گیرد. از انواع آبگرم کن های مستقیم می توان به آب گرم کن های دو جداره، خورشیدی و کویلی اشاره کرد.

آبگرمکن نفتی

این مدل از آبگرمکن انرژی مورد نیاز برای گرم کردن آب را از نفت می گیرد. کارایی آن به این گونه است که نفت را از کاربراتور عبور می دهد و با استفاده از لوله های رابط، نفت را به فضای احتراق منتقل می کند، در این مرحله هوا از یک روزنه به داخل اجاق وارد می شود، نفت کم کم شروع به سوختن کرده و حرارت ایجاد می کند. در نتیجه گرمایی که از سوختن نفت ایجاد می شود، باعث می شود که آب گرم شود. همچنین این آبگرمکن با استفاده از دودکش، گاز های ناشی از سوختن نفت را به بیرون منتقل می کند.

آبگرمکن گازی

منبع سوخت این نوع آبگرمکن گاز است که هم می تواند گاز شهری باشد و هم گاز کپسول. این نوع آبگرمکن مخاطرات بسیاری دارد و برای کم کردن خطرات آن، بر روی آن از یک ترموستات استفاده شده است. اگر آبگرمکن به درستی کار نکند، فشار و دمای داخل آن افزایش پیدا می کند. به همین منظور داخل دستگاه یک شیر اطمینان تعبیه شده است که کار متعادل سازی فشار را بر عهده دارد.

آبگرمکن الکتریکی

این مدل از انواع آبگرم کن آلودگی ناشی از مصرف گاز یا نفت نداشته و بسیار تمیزتر از دیگر آبگرمکن ها کار می کند. در این مدل از انواع آبگرمکن اگر به مصرف برق دقت نکنید، بسیار مقرون به صرفه است. دمای این نوع به وسیله ترموستات کنترل می شود و وقتی دما به اندازه معین برسد ترموستات المنت را قطع یا خاموش می کند و اگر کمتر از اندازه معین شود المنت به وسیله ترموستات روشن می شود.

آبگرمکن دو جداره

این نوع آبگرمکن از مقرون به صرفه ترین آبگرم کن های موجود است به این دلیل که بر روی آن از یک عایق دو جداره خارجی استفاده می شود و از هدر رفتن انرژی گرمایی جلوگیری می کند.

آب گرم کن کویلی

این مدل از آبگرمکن تنطم دمای خود را از یک پمپ تامین می کند. به این صورت که با رسیدن دمای آب به به حد مورد نظر جریان آب قطع می شود و وقتی نیاز بود که دمای آب دوباره بالا رود ترموستات پمپ را فعال و جریان آب را برقرار می کند.

آبگرمکن خورشیدی

این دستگاه درون خود دارای کلکتور های حرارتی خورشیدی است که این کلکتور ها باید بتوانند انرژی خورشید را جذب کنند که خود کلکتور ها نیز دارای دو مدل متمرکز و غیر متمرکز هستند.

اجزای تشکیل دهنده آبگرمکن ها

از اجزای آن می توان موارد زیر را نام برد:

مبدل حرارتی، فین یا پره آلومینیومی، کلاهک تعدیل، شعله پخش کن، دیافراگم، شیر شیپوره، شیر احتراق آهسته، ترموکوپل، فندک، میکروسوئیچ، رگولاتور آب، فلوسوئیچ، فندک یا جرقه زن، الکترود سنسور، مبدل اصلی، سپر حرارتی و شیر اطمینان و ... .

نظر خود را ارسال کنید

021-22683706 تماس
تماس
بالا