0
ورود به پنل کاربری

بخاری گازی خانگی

کم کم با شروع شدن فصل سرما همه به این فکر می افتند که وسایل سرمایشی خود را جمع کرده و به جای آن وسایل گرمایشی را راه اندازی کنند. همانطور که می دانید وسایل گرمایشی دارای تنوع بسیاری از قبیل پکیج، رادیاتور، موتور خانه ها و بخاری ها و ... هستند. مطمئنا می دانید که اگر هر کدام را بخواهید در فصل سرد راه اندازی و خرید کنید برای شما به طبع هزینه بیشتری خواهد داشت و بهتر است آن ها را در اواخر فصل گرما خرید و نصب کنید.

بخاری گازی چیست؟

بخاری گازی از وسایل گرمایشی پرکاربرد محسوب می شود. این وسیله از یک بدنه چهار گوش که جنسی فلزی دارد ساخته شده است و برای گرم کردن محیط اطراف از گاز یا مشعل استفاده می کند و سوخت مصرفی را از طریق لوله ای که به گاز وصل است به دست می آورد. از لزومات بخاری گازی داشتن شرایط ایمنی برای کار کردن است.

همانطور که اشاره شد ایمنی در بخاری گازی بسیار حائز اهمیت است. قبل از آنکه به ظاهر بخاری توجه کنید و برای شما مهم باشد، بهتر است به استانداردها و نکات ایمنی بخاری گازی توجه کنید. بخاری گازی دارای مخاطرات بسیاری است و اگر در هنگام خرید و استفاده به نکات ایمنی توجهی نداشته باشید، می تواند حوادث تلخی را به بار آورد و هزینه هایی غیر قابل جبران به شما تحمیل کند.

انواع بخاری گازی

به طور کلی 2 نوع بخاری گازی وجود دارد: بخاری گازی زمینی و دیواری که شما می توانید با توجه به نیاز خود و محل نصب، یکی از آن ها را انتخاب و نصب نمائید.

بخاری گازی زمینی:

این نوع بخاری معمولا در بیشتر منازل به چشم می خورد. این نوع از بخاری گازی حرارت بیشتری نسبت به نوع دیگر آن ایجاد می کند. همچنین این نوع بخاری گازی باید در آن ایمنی رعایت شده باشد و علاوه بر آن بتواند گرمایش مناسبی را ایجاد کرده و محیط را به خوبی گرم کند. ناگفته نماند که این نوع بخاری فضای بیشتری را نیز اشغال می کند.

 

بخاری گازی زمینی:

 

بخاری گازی دیواری:

از این نوع بخاری معمولا برای مکان هایی مانند اتاق کار و یا یک اتاق کوچک در منازل استفاده می شود. شرکت هایی که به طراحی و تولید این محصول می پردازند، آن را برای مکان هایی با متراژ کم طراحی کرده اند. بخاری گازی دیواری معمولا قدرتی نهایتا هفت هزار کیلو کالری در ساعت دارند و برای مکان هایی با متراژ بالا مناسب نیستند. از دیگر نکات مهم در هنگام خرید این نوع بخاری این است که اگر آن را برای محیط های بسته می خواهید بهتر است که از خرید آن منصرف شوید، زیرا بخاری گازی دیواری برای مکان هایی چون مغازه ها مناسب است که در آن رفت و آمد زیاد است.

 

بخاری گازی دیواری:

 

اجزای تشکیل دهنده بخاری گازی و نحوه کارکرد آن

بخاری گازی از اجزاء مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاصی در کارکرد این محصول دارند. اولین قسمت تشکیل دهنده بخاری گازی بدنه آن است که از فلز تشکیل شده است و آن را لعاب کاری می کنند. از دیگر اجزای مهم این محصول کوره آن است که جنس آن نیز از فولاد است و برای جلوگیری از زنگ زدگی آن نیز مانند بدنه بخاری لعاب کاری شده است.

سومین جزء تشکیل دهنده بخاری گازی مشعل آن است که آن را از جنس فولاد ضد زنگ می سازند. از دیگر اجزای بخاری گازی می توان به پیلوت، شمعک ترموکوپل، فندک، شیر کنترل، لوله های رابط شیشه جلویی و دود کش اشاره کرد. در ادامه کاربرد آن ها در بخاری گازی را توضیح می دهیم.

پیلوت در بخاری گازی وظیفه انتقال گاز را در سه جهت به عهده دارد. ترموکوپل کار قطع گاز در موارد اضطراری را انجام می دهد. فندک یا جرقه زن نیز جرقه مورد نیاز برای روشن شدن بخاری را تامین می کند. شیر کنترل از اجزای مهمی به شمار می رود که باید همیشه شمعک را روشن نگه داشته و کنترل سوخت را انجام دهد.

لوله های رابط که جنسی آلومینیومی یا مسی دارند کار انتقال گاز را به مشعل اصلی انجام می دهند.

بخاری گازی به این صورت کار می کند که گاز را از شمعک به مشعل می رساند و به صورت دستی روشن شده و می توان آن را با استفاده از اهرم شیر کنترل، کم یا زیاد کرد.

 

نمایش بیشتر