چکش | انواع و کاربرد چکش ها

چکش | انواع و کاربرد چکش ها

نویسنده : 02خرداد1400

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقيقه

چکش ها رایج ترین ابزار در استفاده خانگی و عمومی و صنعتی هستند. برای کاربردهایی مانند خراشیدن یا لایه برداری، کوبیدن میخ، قطعه کردن، پرداخت کاری، فرم دادن فلزات با چکش کاری، سوراخکاری با دست، پرچکاری، خم کاری و پرداخت های نرم  یکی از ابزار مهم است.

انواع چکش

چکشهای میخ کش

دارای یک سر فولادی و یک دسته از جنس چوب، فولاد یا فایبرگلاس (نگاه کنید به شکل  زیر). از سر این ابزار برای کوبیدن میخ ها و گوه ها استفاده می شود. پنجه برای کشیدن میخ از قطعه کار استفاده می شود. بخش پیشانی آن می تواند یا صاف یا گرد باشد.

چکش میخ کش

چکش سر کروی

 چکشی است که برای فلزکاری استفاده می شود. این ابزار در سر فولادی خود دارای دو پیشانی است یکی به صورت مسطح و دیگری کروی شکل برای گرد کردن (peening) فلز مورد استفاده است. این ابزار معمولا برای کار با قلم یا سنبه (که بعدا توضیح داده می شود) استفاده می شود. بسیاری از چکشهای کروی با وزن سر فولادی آنها دسته بندی (از ۶ اونس تا ۲٫۵ پوند) یا طبقه بندی می شوند.

چکش سر کروی

قبل از شروع کار با چکشی سر چکش را با چشم برای وجود تراشه و پلیسه و یا ترک در دسته چکشها بررسی نمائید. چک کنید که دسته به طور امن و محکم در سر آن قرار داشته باشد. به شکل مرتب پیشانی چکش را تمیز کنید. از ضربه زدن به کناره سر چکش اجتناب کنید. هرگز از چکش با سر آسیب دیده استفاده نکنید. هرگز با دو سر چکشها را به هم ضربه نزنید.

پتک یا چکش سنگین

یک چکشی سنگین یا پتک تخریب ابزاری است که برای سست کردن و شکستن بتن یا مواد سخت دیگر استفاده می شود. سر آن از فولاد با کربن مناسب ساخته شده است و می تواند تا ۲۰ پوند وزن داشته باشد. بسته به شغل، و نوع استفاده یک پتک می تواند یک دسته بلند یا کوتاه داشته باشد.

پتک یا چکش سنگین

موارد ایمنی 

هنگام استفاده از چکشی سنگین یا پتک همیشه از لوازم ایمنی فردی (عینک ایمنی و دستکش) مناسب استفاده نمائید. همیشه قبل از شروع کار دسته پتک را به با دقت بررسی نمائید تا شکستگی یا ترک نداشته باشد. برای دسته های خراب، شکسته یا ترک بررسی کنیدهرگونه چربی یا روغن از سطح دسته و پیشانی پتک تمیز کنید. دست ها را از جسمی که در حال ضربه زدن به آن هستید دور نگه دارید

نظر خود را ارسال کنید

محبوب ترین ها

پمپ آب جتی چیست و چگونه کار میکند؟

نویسنده:

30شهریور1400

چگونه یک پمپ آب خوب بخریم؟

نویسنده:

31شهریور1400

021-22683706 تماس
تماس
بالا