بزرگترین فروشگاه آنلاین تجهیزات و ابزارآلات صنعتی، برق، اتوماسیون و لوازم خانگی
هود آشپزخانه ، فناوری تهویه

هود آشپزخانه ، فناوری تهویه

نویسنده : 13اردیبهشت1400

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقيقه

هود آشپزخانه :

با توجه به تهویه و بهداشت در آشپزخانه. رطوبت، دود و بوهای آزاد شده در طول پخت و پز یک چالش  محسوب می شود.

 

سیستم تهویه و هود آشپزخانه

اتاق ها می توانند به طور طبیعی توسط باز کردن پنجره ها و درها تهویه مناسب تهیه شوند یا با استفاده از وسایلی که دارای موتور الکتریکی هستند. مانند هود آشپزخانه. (بخوانید مقاله رژیم کاری الکتروموتورهای AC)

سطح مناسبی از تبادل هوا به ویژه در مورد آشپزخانه ها سطح دود و بخار در هنگام پختن آزاد می شود افزایش یافته است ضروری است.

استفاده از پنجره های باز به عنوان ابزار تهویه و تخلیه باعث نتیجه غیر قابل اعتماد می شود این شکل از تهویه به دما و شرایط باد بستگی دارد.

تفاوت دما بزرگتر بین داخل و خارج از منزل نیروی بالابر بزرگتر، مبادله هوا بیشتر تبادل هوا توسط باد قوی یا توسط باز کردن پنجره ها یا درب های اضافی می تواند افزایش می یابد.

این شکل از تخلیه و تهویه محیط کاملا کنترل نشده است با این حال، مبادله هوا باعث از دست دادن انرژی و گرما می شود. علاوه بر این، استفاده از پنجره ها به عنوان ابزار تهویه نا کارآمدی برای تخلیه ذرات روغن و چربی  است. تنها راه برای اطمینان از درست بودن کنترل مناسب بر روی مبادله هوا از طریق تهویه و تخلیه در آشپزخانه است.

هود آشپزخانه توسط موتور الکتریکی کار می کنند برای تهویه و تخلیه از آن ها استفاده می شود ابزارهایی هستند که می توانید توسط آنها هوا را از آشپزخانه بیرون بکشید. هود آشپزخانه می تواند سرعت مبادله هوا در داخل آشپزخانه را افزایش دهد و همچنین دارای فیلتر هایی برای فیلتر کردن ذرات چربی وخنثی کردن بوی ناشی از پخت و پز است. هنگام کار درحالت تخلیه رطوبت نیز به خارج از آشپزخانه انتقال می یابد.

کیفیت هوای منزل با هود آشپزخانه

علاوه بر مخلوطی از رطوبت،روغن و بو ها، به طور کل به عنوان بخار به آنها اشاره شده است، پخت و پز باعث تولید گرما و گرد و غبار نیز می شود.

همه این عوامل متفاوت می تواند اثرات منفی بر هوا، محیط زیست و لوازم منزل داشته باشد.

رطوبت:

در هنگام پخت غذا هایی مانند برنج، ماکارونی یا سوپ بر روی اجاق مقدار زیادی از آب مورد استفاده قرار می گیرد. آب در دما یی حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد به حالت جوش در می  آید و سپس مقدار زیادی بخار را آزاد می کند. این حدودا بیش از ۱٫۵ لیتر رطوبت طی یک روزدر آشپزخانه را منتشر می کند.

هنگامی که هوای محیط اتاق با بخار آب اشباع شد بخار بر روی دیوارها، پنجره ها و لوازم منزل به شکل قطرات آب میعان می کند.

اگر این رطوبت موجود در اتاق باقی بماند، می تواند منجر به رطوبت بالا و به همین ترتیب به شکل گیری آسیب ساختاری و متورم شدن، تخریب چوب ( آشپزخانه اتصالات) و همچنین ایجاد یک آب و هوای اتاق ناخوشایند و ناسالم شود. در خانه های با راندمن انرژی کارآمد، به خصوص برای ارائه یک روش مناسب برای بهبود هوا اتاق و تبدیل به هوای دلپذیر و جلوگیری از ایجاد کپک و قارچ ها مضر، حذف رطوبت مهم است. رطوبت بیش از حد می تواند تنها از طریق تهویه کافی و صحیح حذف شود. به همین منظور، مهم است که رطوبت در نقطه منشاء و زمان مناسب حذف یا کاهش یابد.

بیشتر مردم برای لذت بخش بودن محیط رطوبت هوا بین ۴۰٪ و ۶۰٪ ترجیح می دهند. این سطح که در آن هوا احساس “خیلی خشک” یا “خیلی مرطوب” نیز توسط دمای اتاق تعیین می شود.

چربی

هنگام پخت و پز با چربی یا روغن، ذرات کوچک چربی در هوا آزاد می شوند که باعث ایجاد یک لایه یا فیلم نازک در لوازم و دیوارها می شود.

این روغن و چربی نه تنها باعث تجمع کثیفی می شود، بلکه باعث ایجاد زمینه های رشد برای باکتری ها یی که به عنوان خطر بهداشتی محسوب می شود خواهد شد. در نتیجه نیاز به کارهای وقت گیر تمیز کردن است.

بو

پخت و پز معمولاً همراه آزاد شدن عطر لذت بخش و اشتها آور است. پس از سرد شدن با این حال، این عطرها شروع به تبدیل شدن به بو های ناخوشایند می کنند. گسترش بوی به اتاق های مجاور (اتاق نشیمن، اتاق خواب) معمولاً نامطلوب است.

اگر این مواد نامرئی از خانه یا از هوا تخلیه یا فیلتر نشوند آنها می توانند در بسیاری از محیط به دام افتاده باشند (به ویژه در منسوجات) و انتشار بوی ناخوشایند در سراسر خانه شوند.

حرارت

اکثر مردم دمای اتاق را بین ۱۸ تا ۲۳ درجه سانتی گراد باشد را خوشایند دانسته و ترجیح می دهند.

اگر درجه حرارت در آشپزخانه به دلیل گرما تولید بو سیله  لوازم خانگی (اجاق گاز، آشپزخانه،یخچال و فریزر) افزایش یابد سبب می شود تا به سرعت تبدیل وضعیت ناخوشایند شود به ویژه هنگامی که با رطوبت ترکیب شده باشد. اینها شرایط محیط را ایده آل برای باکتری ها و قارچ ها ایجاد می کنند.

ذرات جامد

در آشپزخانه ذرات گرد و غبار وجود دارد در ابتدا هنگام پختن ایجاد می شوند. آرد،شکر آسیاب شده و پودر کاکائو به خصوص مشکل ساز هستند. گرد و غبار های خانگی به آرامی می توانند بدل به یک عامل آزاردهنده در منزل شوند. این ذرات جامد هنگامی که ترکیب با بخار موجود در هوا تولید یک محلول غلیظ می کنند. که بر روی دیوار ها و سطوح مختلف باعث تجمع بیشتر گرد غبار خواهد شد.

در نتیجه نیاز به تمیز کاری های وقت گیر بیشتری خواهد بود. همچنین این شرایط برای افراد مبتلا به انواع آلرژی و بیماری های تنفسی اصلا مناسب نیست.

نظر خود را ارسال کنید

محبوب ترین ها

پمپ آب جتی چیست و چگونه کار میکند؟

نویسنده:

30شهریور1400

چگونه یک پمپ آب خوب بخریم؟

نویسنده:

31شهریور1400

021-22683706 تماس
تماس
بالا