راهنمای خرید انواع الکتروموتور

راهنمای خرید انواع الکتروموتور

نویسنده : 29مهر1400

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقيقه

روش انتخاب الکتروموتور مناسب

الکتروموتور یک دستگاه الکترومکانیکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. اغلب حرکت الکتروموتورها دوار است. تخمین زده شده که سیستم های الکتروموتور 46 درصد از مصرف برق جهان را تشکیل می دهند.

در صنعت، الکتروموتورها در همه جا مورد استفاده قرار می گیرند. الکتروموتورها پمپ های آب را راه اندازی می کنند، کمپرسورها را هدایت کرده و موجب راه اندازی هواکش، دمنده، مته، میکسر و ... می شوند. الکتروموتورها در قلب صنعت قرار دارند.

فاکتورهایی که هنگام انتخاب بهترین الکتروموتور باید به آنها توجه کنید:

 1. فاز الکتروموتور: بوسیله مراجعه به تعداد فازهای الکتروموتورها می توان الکترومناسب تکفاز و سه فاز مناسب را انتخاب کرد. یک موتور تک فاز می تواند با منبع تغذیه سه فاز کار کند. با این حال، برعکس آن نمی تواند درست باشد. (یک موتور سه فاز نمی تواند با منبع تغذیه تک فاز کار کند)
 2. جریان الکتروموتور: این مورد نیاز اساسی برای عملکرد هر موتور است و رتبه بندی نامناسب جریان ممکن است منجر به گرم شدن بیش از حد یا عملکرد ضعیف دستگاه شود. جریان عملیاتی مقدار جریانی است که توسط موتور تحت بار معمولی خارج می شود. اگر ما موتوری را انتخاب کنیم که جریان بیش از حد را در یک بار معمولی بکشد ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد و در نهایت آسیب رساندن به آن شود. درجه فعلی موتور بر حسب آمپر اندازه گیری می شود.
 3. ولتاژ موتور الکتریکی: ولتاژ مسئول حفظ جریان ثابت موتور و جلوگیری از هرگونه جریان برگشتی است. ولتاژ مستقیماً متناسب با گشتاور است. اگر موتوری با قدرت بالاتر از بار مصرفی خود انتخاب کنیم در این صورت ممکن است جریان بیش از حد و گرم شدن بیش از حد بر عملکرد آن تأثیر منفی بگذارد.
 4. دور در دقیقه: دور در دقیقه یک عامل کلیدی در انتخاب موتور است و کاملاً به کاربردهای اصلی آن مانند کاربرد آن در دستگاه آب میوه گیری، دستگاه آسیاب آرد و بالابر کوچک و... بستگی دارد.
 5. اندازه فریم موتور: در هنگام نصب و تنظیمات موتور نقش مهمی ایفا می کند. بسته به نوع نصب موجود و محل جعبه اتصال، اندازه قاب استاندارد است و باید متناسب با آن انتخاب شود.
 6. محفظه: بسته به محیطی که قرار است موتور در آن نصب شود، یک محفظه مناسب باید انتخاب شود. محفظه ها از قسمت های داخلی موتور محافظت می کنند. موتورهایی که قرار است در فضای محیط استفاده شوند دارای محفظه Open Drip Proof (موتورهای ODP یک نوع موتور است که معمولاً خنک تر کار می کند و بیش از حد گرم نمی شود) هستند. برای حداکثر محافظت، حتی در شرایط خطرناک، محفظه های کاملاً محصور با فن خنک ترجیح داده می شوند.

بیشتر بدانید:


کاربرد الکتروموتور چیست؟
الکترو موتورها به دو صورت به کار گرفته می شوند: به صورت سرعت ثابت و سرعت متغیر. در الکتروموتور سرعت ثابت سرعت پیوسته باقی می ماند و معمولا از موتور DC استفاده می شود، اما موتورهای AC  نیز مناسب هستند. در بسیاری از محیط های صنعتی می توانید انتظار داشته باشید که دستگاه های کاربردی با سرعت ثابت پیدا کنید. از سوی دیگر، سرعت متغیر به این معنی است که سرعت موتور در صورت نیاز تغییر می کند. می توانید موتورهای با سرعت متغیر را در کولرها، آسانسورها و در محیط های صنعتی پیدا کنید. بعد مشخص نوع موتور و کاربرد آن می توان از طریق مشخصات موتور، الکترو موتور مورد نظر را انتخاب کنید.

موتورهای الکتریکی را می توان برای مصارف خانگی استفاده کرد، به عنوان مثال، در لوازم برقی مانند کولر، جاروبرقی، پنکه، غذاساز و غیره که همگی به روش خود از نیروی چرخشی موتورهای الکتریکی استفاده می کنند، یا حتی در اسباب بازی هایی مانند ماشین های کنترلی مورد استفاده قرار می گیرند.


سایر مقالات مرتبط:


گشتاور و اسب بخار در الکتروموتور
گشتاور و اسب بخار نقش مهمی در کارایی موتور ایفا می کنند. هنگامی که در مورد مقدار گشتاور مورد نیاز در موتور تصمیم گرفتین، توصیه می شود که آن را کمی بیشتر در نظر بگیرید، صرفه این خاطر که فضای کار بیشتری داشته باشید. اگر به صورت مداوم از یک موتور با قدرت اسب نهایی آن استفاده می کنید، مطمئنا می توانید انتظار داشته باشید که طول عمر آن به سرعت کاهش می یابد. به اسب بخار و گشتاور مانند یک کارت اعتباری نگاه کنید.

انواع الکترو موتور

موتورهای :AC
موتور AC جریان متناوب را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. این موتورها به 3 دسته طبقه بندی می شوند: موتور القایی، موتور سنکرون، موتور خطی.

موتور القایی: دستگاهی که همیشه با یک سرعت مشخص کار نمی کند در اصطلاح موتور القایی یا موتور آسنکرون نامیده می شوند. این موتور از پدیده القای الکترومغناطیسی برای تبدیل نیروی الکتریکی به توان مکانیکی استفاده می کند. با توجه به ساختار روتور، دو نوع موتور القایی وجود دارد. یعنی موتور القایی قفس سنجابی و موتور القایی با حلقۀ لغزان.

 • موتور القایی قفس سنجابی: موتور متشکل از روتور قفس سنجابی به عنوان موتور القایی قفس سنجابی شناخته می شود. روتور قفس سنجابی باعث می شود صدا کم شود و قفل شدن مغناطیسی روتور کاهش یابد.

 • موتور القایی با حلقۀ لغزان: این روتور به عنوان روتور حلقه لغزش نیز شناخته می شود و موتور استفاده کننده از این نوع روتور به عنوان روتور حلقه لغزش شناخته می شود
 • براساس فاز، موتور القایی به دو دسته طبقه بندی می شوند. که موتور القایی تک فاز و موتور القایی سه فاز نامیده می شوند.

 • موتور القایی تکفاز: دستگاهی که با استفاده از الکترومغناطیس توان الکتریکی تک فاز AC را به توان مکانیکی تبدیل می کند، به عنوان موتور القایی تک فاز شناخته می شود.
 • موتور القایی سه فاز: موتوری که توان الکتریکی سه فاز AC را به توان مکانیکی تبدیل می کند، چنین موتوری به عنوان موتور القایی سه فاز شناخته می شود.

موتور خطیموتوری که به جای نیروی چرخشی نیروی خطی تولید می کند، موتور خطی نامیده می شود. این موتور دارای روتور و استاتور باز شناخته می شود. از این نوع موتورها در درهای کشویی و سیستم های متحرک استفاده می شود.

موتور سنکروندستگاهی که جریان متناوب را در فرکانس دلخواه به توان مکانیکی تبدیل می کند، موتور سنکرون نامیده می شود. در موتور سنکرون، سرعت موتور با فرکانس جریان تغذیه هماهنگ می شود.

سرعت همزمانی با توجه به چرخش میدان مغناطیسی اندازه گیری می شود، و بستگی به فرکانس و قطب های موتور دارد. موتور سنکرون به دو نوع موتور سنکرون هیسترزیس و رکتولانس طبقه بندی می شود.

 1. موتور رکتولانس: موتوری که فرآیند راه اندازی آن شبیه موتور القایی است و مانند موتور سنکرون کار می کند به موتور رکتولانس معروف است.
 2. موتور هیسترزیس: نوعی موتور سنکرون است که دارای فاصله هوایی یکنواخت است و هیچگونه سیستم تحریک DC ندارد. گشتاور در موتور توسط هیسترزیس (پسماند مغناطیسی) و جریان گردابی موتور ایجاد می شود.

محبوب ترین ها

پمپ آب جتی چیست و چگونه کار میکند؟

نویسنده:

30شهریور1400

چگونه یک پمپ آب خوب بخریم؟

نویسنده:

31شهریور1400

021-22683706 تماس
تماس
بالا