بزرگترین فروشگاه آنلاین تجهیزات و ابزارآلات صنعتی، برق، اتوماسیون و لوازم خانگی
محاسبه کارایی هود آشپزخانه

محاسبه کارایی هود آشپزخانه

نویسنده : 05اسفند1399

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقيقه

کارایی علکرد  تهویه هود 

هودهای آشپزخانه ظرفیت ها عملکرد متفاوت دارند . با استفاده یک فرمول ساده می تواند به انتخاب مناسب هود کمک  کرد .

 

محاسبه عملکرد تئوری مورد نیاز تهویه

 

عملکرد تهویه (نرخ جریان هوا) نشان می دهد که چند متر مکعب هوا توسط هود اجاق گاز در هر ساعت جابجا می شود . این به صورت m³ / h بیان می شود. عملکرد  مورد نیازتهویه در وحله اول با حجم اتاق (سطح زمین  ضرب در ارتفاع اتاق) تعیین می شود.

کارایی تهویه به شکل زیر محاسبه می شود .

 

Q=V×f  

کارایی تهویه مورد نیاز = Q

حجم اتاق        =  

نرخ جابجایی هوا =f 

 

لوازم ثابت  آشپزخانه برابر با است حدود 20٪  حجم محاسبه شده اتاق.  این یا از حجم اتاق کسر می شود یا حفظ شده به عنوان ذخیره سازی عملکرد یا  مثلا برای هر گونه جبران زیان فیلتر کربن فعال می تواند باشد.

با توجه به درک فعلی هنگام انجام محاسبات برای یک واحد مسکونی / آشپزخانه،باز open به پذیرایی تنها سطح آشپزخانه موثر (بدون هر کمدی) باید به عنوان مبنا مورد استفاده قرار گیرد پایه برای محاسبه - نه کل محل زندگی .

نرخ جابجایی هوا توضیح می دهد چگونه اغلب هر ساعت کل حجم هوا در اتاق نیاز به تجدید یا جایگزینی دارد. توجه داشته باشید که اغلب اتاق های کوچکتر جابجایی هوا موجود  تکرار می شود در اتاق های بزرگتر این ممکن است اتفاق نیفتد.

حجم کمتر هوا در اتاق های کوچکتر بدان معنی است که میزان  بخاری در هوای اتاق موجود است نسبتا سریع افزایش می یابد، که نتیجه می شود هوا بیشتر و سریع تر  اشباع می شود و به سرعت بیشتر تکرار یا جایگزینی مکرر نیاز دارد.

برای اطمینان از تصفیه هوا مطلوب،باید هوای اتاق 6 تا 12 بار در ساعت توسط  هود استفاده شده جابجا شده باشد .

این نرخ مبادله هوا هنوز هم به اندازه کافی کم است تا  از تشکیل جرم  جلوگیری کند .

 

نرخ جریان هوای مورد نیاز برای هر دو حداقل عملکرد (به عنوان مثال هنگامی که سبزیجات پخته می شود) و حداکثر عملکرد (به عنوان مثال هنگام سرخ کردن با مقدار زیادی روغن یا چربی) محاسبه می شود.

انجام دادن این محاسبه ، حجم اتاق را یک بار کمترین نرخ ارز (f = 6) و یک بار با بالاترین نرخ ارز هوا (f

= 12) افزایش دهید.

پس از آن میتوانید از این دو مقدار برای شناسایی یک دستگاه با سطح عملکرد مناسب  استفاده کنید

نکته

در محاسبه تئوری نرخ جریان هوا مورد نیازشامل محاسبه هرتلفات ناشی از کانال اگزوز یا تخلیه نمی شود. بسته به طراحی مجرای اگزوز یا کانال تخلیه (طول و سطح مقطع، کیفیت سطح،خمیدگی)، جریان هوا مورد نیاز است سرعت به موثر / واقعی کاهش می یابد. عبور هر جریان از هوا در اتاق بر تخلیه موثر بخارات نیز تاثیر گذار خواهد بود. 

 

برنامه ریزی

 

انتخاب هود مناسب برای آشپزخانه

 

برای اطمینان از کارایی هود در مرحله برنامه ریزی جنبه های مختلف باید در نظر گرفته شود.

 

عرض هود آشپزخانه

 

حرکت هوا در آشپزخانه (مقطع جریان) که موجب  ایجاد بخار می شود در طول پخت و پز بیشتر گسترش

به صورت افقی و نه به صورت عمودی است .

بنابراین بخار تمایل به صعود مورب به سمت بالا را دارد .برای اطمینان از اینکه تمام بخار موجود که باید تخلیه شود  هود اجاق گاز باید به اندازه کافی منطقه پخت و پز را پوشش دهد. در واقع هود باید تاامکان دارد وبه طور قابل ملاحظه ای عریض تر ازاجاق باشد . نهیتا بایستی حد اقل به اندازه عرض اجاق باشد نه کمتر .هود مجزا  باید به طور خاص عریض تر و دارای عمق بیشتر نسبت به اجاق باشد تا جریان هوا داخل اتاق را تحت کنترل در آورد . هود دیواری با مکش درلبه های در تخلیه بخاز بهتر عمل می کند بنابراین هود دیواری می تواند هم عرض با اجاق باشد.

برای اجاق با عرض بیشتر 70 سانتی متر از هود با عرض 90 سانتی متر استفاده شود و برای اجاق با 90 سانتی متر و بیشتر هود با عرض 120 سانتی متر مناسب است .

 

هشدار

ارتفاع نصب / فاصله ایمن

به دلایل ایمنی، هنگام نصب ارتفاع هود از اجاق گاز و تعيين حداقل فاصله هود تا محل  کار روی اجاق از  توصیه مهم است .  عدم رعایت این حداقل فاصله می تواند باعث آسیب به اجزاء حساس در برابر حرارت هود  شود. ارتفاع نصب در درجه اول توسط طراح و سازنده هود مشخص می شود در هر صورت این ارتفاع بین هود و اجاق معمولا بین 40 تا 75 سانتی متر است. برای جزئیات بیشتر به راهنمای نصب که سازنده در اختیار قرار می دهد مراجعه شود . فاصله های بیشتر معمولا برای اجاق های گازی استفاده می شود .

مثلا بسته به مدل و سازنده:

- 500 میلیمتر برای هود تخت  صفحه ای

- 400 میلی متر برای دیوار بدون سر و صدا تهویه

- 1500 میلی متر برای هود های سقفی

 

**دستورالعمل نصب و داده های فنی ارائه شده توسط سازنده دستگاه (هود  و اجاق گاز )را حتما مشاهده کنید.

 

 

هنگام تعیین ارتفاع نصب برای یک هود آشپزخانه، توصیه شده است ،اطمینان حاصل کنید که کاربر دارای یک نمای روشن و دسترسی بدون محدودیت به اجاق و منطقه ای آشپزی  انجام می گیرد است.

اگر به هر دلیل مقادیر مشخص شده را نمی توان به دست آورد هود باید بالاتر قرار گیرد با این حال حداکثر فاصله 750 میلیمتر یا همان فاصله بیان شده توسط سازنده نباید بیش از حد باشد.

اگر هود آشپزخانه به هر گونه بالاتر نصب شود کارایی و قدرت تهویه  را از دست خواهد داد. اگر به هر دلیل هود اجاق گاز در ارتفاع بالاتر نصب شده است توصیه می شود برای تنظیم تهویه از عرض بیشتر هود استفاده شود .

سرخ کن های عمیق ، کباب پز ها و تابه بزرگ سرخ کردن سریع

 

این وسایل در زمان کوتاه حجم زیادی از حرارت و بخار را تولید می کنند . این شرایط منجر به پخش مقدار زیادی دود و بو به اطارف می شود . حتما برای اینگونه وسایل و کاربرد های با این شرایط شما پیشبین تهویه و تخلیه حجم بالایی از بخار دود و بو را کرده باشید .

همیشه بایدهود تخلیه  استفاده شود تا هود بازیافتی این نوع هود به خصوص در تمیز کردن هوا اتاق در برابرمقدار حجیم  دود و گرما موثر تر است. آن را به خارج از محیط تخلیه می کند .

 

ممکن است (به عنوان مثال هنگام مشخص کردن  نواحی پخت و پز یا سیستم ها ماژولار )لوازمی مانند سرخ کن عمیق، تنورها  تابه ها و غیره همیشه باید ​​زیر یک هود قرار داده شود.

هود آشپزخانه ای که هوا را بیش از یک بار تخلیه می کندو دارای یک پنل کنترل است بهتر هود های تک و مجزا است . در این نوع پخت و پزکه بخار به شدت و حجم نسبتا تولید می شود  بهتر است برای افزایش جذب از سیستم تخلیه مرکزی استفاده شود .

نظر خود را ارسال کنید

محبوب ترین ها

پمپ آب جتی چیست و چگونه کار میکند؟

نویسنده:

30شهریور1400

چگونه یک پمپ آب خوب بخریم؟

نویسنده:

31شهریور1400

021-22683706 تماس
تماس
بالا